[Traducción ] Cursed with Oblivion: Tuomas Holopainen'le Röportaj (2006-04-27) - Entrevistas


Source: Cursed with Oblivion
Author: Marta


Saat 17’de telefon çalıyordu. Diğer taraftan “Merhaba, Nightwish’ten Tuomas ben.” Dendiğini duydum. Bu o günün 10. röportajı olduğunu söylüyordu. “Sorun değil. Sekiz tane daha var.” Diye güldü. “Burada olmamın nedeni bu.”

Röportajıma yeni çıkacak olan Nightwish DVDsi “End Of An Era” ile ilgili sorularımla başladım.


Marta: Yeni çıkacak DVDnizi izlemiş olmalısınız. Bu konseri izlediğinizde neler hissettiniz?
Tuomas: Konseri 25 kere falan izledim çoktan. Ve geçen Pazartesi ilk defa sinemada izledim, büyük ekranda. Oldukça etkileyiciydi. Hissettiğim asıl duygu iftihardı. Grubun 10 yıllık geçmişini düşündüğümde, başladığımız andan beri, bu kesinlikle grup için sembolik bir göze çarpan şey. Ve diğer oğlanlar ve kız için çok gurur duydum, çünkü böyle bir şeyi başarabildik. Yani hissettiğim asıl şey buydu. Tatlı-acı herşeyin içinde.

Marta: Üzüntü de duydunuz mu, yani bu bir şeyin sonu gibi?
Tuomas: Evet, tabii ki. Üzüntü ve aynı zamanda çarenin arasında bir şey. Çünkü geçen yıl her yönden gerçekten çok zordu. Yani yaptığımız en kötü şey bu olsa da, ve yaşamımızın en zor anları, hala bunu yapmanın tek çare olduğunu hissediyoruz. Bütün o üzüntünün içinde bu çarenin hissi vardı. Bize göre ve umarım ona göre de

Marta: Ve sizin için bu şovun en iyileri hangisiydi?
Tuomas: Kesinlikle, "Creek Mary's Blood." Performansı. Bu John Two-Hawks’la beraber bu şarkıyı ilk çalışımızdı. Ve sanırım bir daha onunla tekrar çalamayacağız, bu yüzden çok özel bir şeydi. Sadece bu şov için. Aynı zamanda şovun görsel tarafı, ilk defa video-ekranlarının kullanımı, ekstra alev şovları, çok fazla ışık ve kesinlikle düşleyebileceğiniz en iyi seyirci gibi... Şimdiye kadar yaptığımız en iyi şovun DVDye kaydedilmiş olması beni mutlu ediyor.

Marta: Konserin DVDye kaydedileceği ne zaman kararlaştırıldı?
Tuomas: Çok erken karar verildi. Yeni albümün turnesine başlamadan şöyle düşündük: bu turnenin son şovunu gerçekten çok özel yapalım. İlk önce gerçek bir orkestra ve gerçek bir koroyla sahneye çıkmayı düşündük. Ama bu olmadı, ve sonuçta turneyi Finlandiya’nın en büyük arenasında bitirdik

Marta: Yani bu Tarja’yla son şovunuz olmasaydı, yine de kaydedecek miydiniz?
Tuomas: Evet, tabii ki.

Marta: Bu şovun kaydedileceğini ve Tarja’yla son şovunuz olduğunu bildiğinizden, konserden önce endişeli miydiniz?
Tuomas: Evet, çok lanet olası bir biçimde korkmuştum. Yani, bilirsiniz, bu yapmak zorunda olduğunuz bir şey. Ve işe yaramak zorunda. Ve sadece bir şansınız var. Sahnedeki teknik malzemeleri hayal edemezsiniz çünkü video-ekranları, ışıklar, alev makinaları çok fazlaydı. 50 kamera ve 30 kameraman vardı. Bir çok sorun çıkarabilecek faktör vardı. Ama neyseki, hiçbir şey kötü gitmedi. Ve sonuç da gayet iyi.

Marta: Konserlerden önce endişelenir misiniz yoksa genelde bu sizin için rutin bir iş mi?
Tuomas: Bazen rutinden fazlası oluyor. Ama her zaman biraz endişeli olurum. Ve bunun iyi bir şey olduğunu düşünüyorum. Ama bu özel şovda, ölümüne korkuyordum.

Marta: Bir kaç hafta önce, internetten DVD’nin çıkışıyla ilgili Tarja’nın bazı yorumlarını okudum, ve şunu söylüyordu: “Gruptan bilgi almak için dizlerimin üstüne çöküp yalvarmam gerekmesi bana çok saçma geliyor. Şarkı söylüyordum ve kaydediliyordum, ve düşünüyorum ki, DVD’nin yayınlanmasından önce onu görmeye hakkım var!” Bunun hakkında ne diyeceksiniz?
Tuomas: Tabii ki onun da herşeyi görmeye hakkı olduğuna katılıyorum. Problem, hiç birinimizle iletişime geçmemiş ve bize materyali görmek istediğini söylmememiş olması. Ve geçmişte, birlikte kaydettiğimiz bütün albümlerin ardında, hiç birini dinlemekle ilgilenmedi. Bu yüzden ondan materyali görmek istediğiyle ilgili bir şey duymadık. Yapması gereken tek şey bir e-mail yazıp, bize materyali görmek istediğini söylemesiydi. Ve tabii ki, görebilirdi. Yani bu “dizlerimin üstünde yalvarma” saçmalığını anlayamıyorum.

Marta: Yani görünen o ki, iletişiminizi sadece birbirinizin röportajlarını okuyarak sağlıyorsunuz.
Tuomas: Onun gibi bir şey. Ama bu zaten geçen bir buçuk yıldır böyleydi. Sonuçta fazla bir şey değişmedi.

Marta: Tarja’nın solo kariyerini takip edecek misiniz?
Tuomas: Tabii ki, gazetelerdeki şeyleri okuyabiliyorum. Ama bu benim için özel bir ilgi değil. Onun için en iyisini diliyorum, çünkü, bütün o olanlardan sonra, onu hala eski bir arkadaş olarak görüyorum. Ve bütün bu karışıklığın içindeki en kötü şey ise iyi ve eski bir arkadaşımı kaybetmiş olmak.

Marta: Yeni DVDniz “End Of An Era” adını taşıyor. Bu dönemi – geçmiş yılları – nasıl hatırlayacaksınız?
Tuomas: Büyük bir drama olarak. Bir şeyi değiştirmek istemem, dürüstçe söylüyorum. Geçen on yılda, hayatımın en iyi dakikalarını yaşadım. Amaaynı zamanda en kötü dakikalarını da. Terazi büyük.

Marta: Ve geleceğiniz için neler düşünüyorsunuz?
Tuomas: Gelecekte birbirmizi tekrar bulmayı umuyorum, 7-8 yıl önceki gibi. Yani yeni vokalist bizim gibi biri olmalı bir bakıma. Yani bazı şeyler için çok endişelenmemeliyiz. Sadece özüme döneriz. Sadece, müziği yapmak, çalmak, Dünya’yı turlamak, yeni ülkeler, yeni insanlar görmek ve eğlenmek. Herşeyi yapabileceğimiz en iyi şekilde yapmak ve bizimle ilgisi olmayan konular hakkında endişelenmemek

Marta: Bir çok yeni materyal bestelediğinizi okudum. Bununla ilgili bir şeyler söyleyebilir misiniz?
Tuomas: 15 şarkı yapıldı, ama bunları konuşmak için daha erken. Bu daha çok erken bir sahne çünkü gelecekte nasıl olacaklarını bilmiyorum. 5 ayda 15 şarkı yaptım. Bu daha önce hiç olmamıştı. Bunun sebebinin bütün bu olanlardan sonra rahatlamam olduğunu düşünüyorum. Ve olanlar yüzünden hissettiğim bütün bu duyguların sürekli gözümün önünde olması. Bütün bu lanet şeylerden kaçmanın en iyi yolu bu.

Marta: Sözlerinizin ve vokal kısımlarını kimin söyleyeceğini bilmeden beste yapmak zor mu?
Tuomas: Sözleri yazmadım daha. Bazı şarkılara bir kaç satır yazdım sadece, o yüzden nasıl olur bilmiyorum. Ama vokal kısımlarını yazmak – önceden olduğu gibi. Yani hiçbir şey değişmedi. “Hayalet” bir bayan vokalin kafamda sürekli söylediğini duyuyorum şarkıları yazarken, bu yüzden problem değil.

Marta: Grup şu anda yeni vokalisti bulmakla meşgul. Eminim ki bir çok bayan kendisini olmasını istiyordur. Acaba daha çok bilinmeyen vokalistler mi var yoksa tanınmış vokalistler de bu pozisyon için yarışıyor mu?
Tuomas: İkisi de var aslında. Bir çok bilinmeyen kişiler, ama bazıları bilinen kişiler. 415 bayan şimdiye kadar başvurdu. Ve hala her gün 10-15 demo alıyoruz. Zamana bıraktık ve herkesi kontrol ediyoruz. Ama hiçbir şey, gerçekten hiçbir şey kararlaştırılmadı.

Marta: Ve şimdiye kadar gelen materyallerin seviyesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
Tuomas: Çok etkileyici olanlar var, gerçekten iyi.Ama çok cesur ya da çok bilgisiz insanlar da var. Bunların hepsinin Idol-sendromundan kaynaklandığını düşünüyorum

Marta: Şu anda sadece gelenleri mi dinliyorsunuz? Yoksa bazı vokalistleri davet ettiniz mi?
Tuomas: Şu anda sadece dinliyoruz. Daha kimseyle tanışmadık.

Marta: Grup lideri ve asıl besticisiniz. Yeni vokalisti seçme hakkı sizin mi? Yoksa bütün grupla demokratik olarak mı seçeceksiniz?
Tuomas: Demokratik. Her zaman demoları dinleyen gruptan biri oluyor. Ama potansiyeli olanlar bütün herkes tarafından dinleniyor. Ve bu sadece benim kararım olmayacak. Kesinlikle hayır. Herkesin söz söylemeye hakkı var. Herkes mutlu olmak zorunda, çünkü bu belki önümüzdeki 10 yılı etkileyecek çok büyük bir karar, bu yüzden herkes söz söyleyebilir.

Marta: Ve plak şirketinin bu durumda rolü ne? Onların da bir şey söylemeye hakkı var mı?
Tuomas: Hayır, kesinlikle yok.

Marta: Bir çok hayran için Tarja’nın yeri doldurulamaz. O grubu temsil ediyordu, ve başka bir vokalist, ne kadar iyi olursa olsun, onun yerini doldururuken çok zorlanacak. Ve her zaman önyargılı insanlar olacak ve Tarja’yla onu her zaman kıyaslayacaklar. Buna karşı davranışınız ne olacak?
Tuomas: Evet, biliyorum. Bu bir bakıma normal. Ve bir çok insan böyle düşünüyor. Ama aynı zamanda insanların ona (yeni vokaliste) bir şans vermeleri gerektiğini düşünüyorum; yeni albüme bir şans verin. Onu dinleyin ve sonra yorum yapın. Ama dışarıda çok fazla ölümüne Tarja hayranları var ve onlar bizim yaptığımız hiçbir şeyi beğenmeyecekler. Bu hep böyle olur. Ve bu yüzden yeni vokalisti seçerken en önemli kriterde onun biraz komik olması gerektiği. (biraz gülüyor)

Marta: Hiç Marco’nun vokalleriyle devam etmeyi düşündünüz mü? Yeni bir bayan vokalist almadan?
Tuomas: Biliyor musunuz, bu çok çok saçma bir şey: bu soruyu herkes soruyor. Şimdiye kadar 60’a yakın röportaj yaptım ve her röportaj yapan aynı soruyu sordu. Bu aklımdan bile geçmedi. Bu herkesin tahmin edebileceği, en ucuz, en büyük numara olur. Bir erkek vokalle devam etmek. Olamaz!!! Bu yüzden insanların bu böyle bir fikirle gelmesi çok şaşırtıcı, çünkü biz bunu asla düşünmedik. Marco ilerde şarkı söyleye devam edecek. Ama bayan bir vokalistle BERABER.

Añadido por Elf a 30.10.06

http://www.nightwish-bibliotheca.com